Benito Jacovitti: Cocco Bill 1 - Kamomillacowboy saapuu kaupunkiin

Arvostele ensimmäisenä tämä tuote

Saatavuus: Varastossa

25,00 €

Cocco Bill 1 - Kamomillacowboy saapuu kaupunkiin

Yksityiskohdat

Cocco Bill ja hevosensa Hölkky ovat villin lännen hulvattomin kaksikko. Cocco puhuu revolvereillaan ja ampuu nyrkeillään. Hän on armottoman oikeudenmukainen lain ja järjestyksen kannattaja. Saluunassa Coccolle kelpaa vain kamomillatee eikä hän pelkää muuta kuin lemmekästä morsiantarjokastaan O'Susannaa. Onneksi uskollinen Hölkky on aina valmiina pelastamaan Cocconsa pulasta, silloinkin kun tämän rakkaat revolverit tekevät lakon.

Italialaisen kreisisarjakuvan mestarin Jacovittin (1923-1997) kuuluisin luomus tekee viimein paluun Suomeen. Pottunokkaiset ja kumiraajaiset kansalaiset talsivat ruudusta toiseen kävelevien salamipötköjen, nokkavien lokkien ja virnistelevien pääkallojen keskellä. Kamomillacowboy palaa kaupunkiin sisältää neljä uskomattoman hervotonta sarjakuvatarinaa Cocco Billin uran alkutaipaleelta.

Tarinoita ei ole nähty aiemmin Suomessa albumimuodossa. Kaksi tarinaa on suomennettu aiemmin Seura-lehdessä vuosina 1960-61 nimellä Paukku-Pete.

Lisätiedot

Tekijä Jacovitti, Benito
Kustantaja Zum Teufel
Sivuja 128
Koko 240x315 mm
Sidosasu Kovakantinen
Väritys 4-v.
Kieli Suomi
Julkaisuvuosi 2011
ISBN 978-952-5754-31-5

Tuotteen asiasanat

Käytä välilyöntejä erottaaksesi asiasanat. Käytä puolilainausmerkkejä (') lauseille.

Turun Sarjakuvakauppa oy
Linnankatu 7
20100 Turku

ma-pe 12.00-18.00
la 11.00-16.00

puh. 050 452 1088

Y-tunnus: 2303878-1